Tiszagyendai Református Templom Felújítása

A Tiszagyendai Református Egyházközség és a Tiszaroffi Református Egyházközség gyülekezetei a zsúfolásig megtelt Tiszagyendai Református Templomban 2016. május 22-én vasárnap du. 14 órakor együttesen adtak hálát a Mindenható Istennek a Tiszagyendai Református Templom teljes megújulásáért.

A vidékfejlesztési miniszter 103/2012. (X.1.) számú, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a vidéki örökség megőrzéséhez LEADER Helyi Akciócsoportok közreműködésével 2012. évtől igénybe vehető támogatások részletes feltételeiről szóló VM rendelete alapján benyújtott támogatási kérelem tárgyában a támogatási határozat                                     

19.380.411,-Ft

támogatásnak adott helyt a Tiszagyendáért Kommunális Közhasznú Kft.-nek a Tiszagyendai Református Templom felújítására. 

A hálaadó ünnepi istentiszteleten az igehirdetés szolgálatát Nagytiszteletű Beszterczey András a Nagykunsági Református Egyházmegye Esperese végezte, s elfogadta meghívásunkat Nagytiszteletű Koncz Tibor a Karcagi Református Egyházközség Elnök Lelkésze, és Szentesi Lajos a Nagykunsági Református Egyházmegye gondnoka.

Ünnepi Köszöntőt mondott: Dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter Úr a térség országgyűlési képviselője, akit felesége is elkísért. Továbbiakban köszöntötte az ünnepi gyülekezetet Ballók Zoltán  Tiszagyenda Község alpolgármestere, és Szabó Richárd helybeli lelkész.  Továbbiakban jelen volt Pisók István Tiszagyenda Község polgármestere, a képviselőtestület, és helyi vállalkozók, és az ünneplő gyülekezet

A hálaadó istentiszteleten külön orgonakoncertet adott Koppány Mária neves karcagi zenetanárnő, templomi orgonista, aki a koncerten túlmenően egy énekes szólistát is kísért orgonaszóval, a szólista pedig előadott egy önálló darabot hegedűn.  A kántori szolgálatot az abádszalóki kántor Asszony kísérte, az istentiszteletet követően egy debreceni kamarazenekar adott koncertet, és karcagi népi iparművészek tartottak előadást.

Az ünnepi istentiszteletet követően a helyi művelődési házban sor került  az ünnepi ebédre, amelyet presbiterek és az egyházközségi közfoglalkoztatottak készítettek, és az egyházi segítőkkel kiegészülve tálaltak. Az ünnepi ebéd nagy értékű felajánlásait megköszönjük Ballók Zoltán alpolgármester Úrnak, Fuder Lászlóné önkormányzati képviselő Asszonynak, valamint Márton János önkormányzati képviselő Úrnak.

A Tiszagyendai Református Templomról

A református templom és a torony egybe van építve. A torony az épület észak-déli fekvésében a déli végében, itt is a dél-nyugati részen felerészben a templomba, felerészben kiszögelésbe építve. A református templom méretei: hosszúsága 15m, szélessége 7m, falmagassága 5m, tető magassága 4m. A torony méretei: négyzetlapjának az egyes oldalai: 3,5m, falmagassága 12,70m, a sisak magassága 6m, plusz a gömb és a csillag. A torony mellett 1m-es fedett szabad tér után 2,30 m-es bejárati zárt előtér van. Ennek nyugati oldalán fehér márványtábla hirdeti, hogy a Baldácsy-Alapítvány 6.000 pengővel járult hozzá az építkezéshez 1936-ban.

A református templomot a tiszarofi anyaegyházközség építtette az 1930-as években még „Puszta Gyenda” elnevezésű településen lakó és nagyobbrészt Tiszaroffról oda származott híveivel karöltve. Ebben az időben Gyenda a tiszaroffi anyaegyház filiája volt. Az építkezés Németh Vince tiszaroffi lelkipásztorsága és Herczegh László rektorsága idején történt. A református templom tervezői és kivitelezői: Pál János és Bőr István kunhegyesi kőművesmesterek voltak. Stílusa ún. pallér-stílus. A belső berendezés tervezői: Juhász László és P. Balogh Ákos a Tiszai Ármentestő Társulat tisztviselői voltak, kivitelezője pedig Kolozsvári Imre tiszaburai asztalosmester. Minden famunka fűrészelt és saját színében tölgyfa-deszkából készült.

Az alapkőletétel 1935. szeptember 11-én volt ünnepi istentisztelet keretében, amikor az igei szolgálatot Németh Vince lelkipásztor végezte fiával és segédlelkészével Németh Lászlóval együtt. A gyülekezet főgondnoka és anyagiakban is nagy segítője gr. Waldeck Hubert volt. Az alapkő a templom keleti kiugrójának északi sarkában van. Írás és pénz van benne elhelyezve, de egyébként semmi feljegyzés nincs az írás tartalmáról, és a pénzérmékről.

A református templom építése 1936-ban fejeződött be, amelynek vezető ellenőre, mint az építési bizottság elnöke Jolánkai Vilmos presbiter, a Tiszai Ármentesítő Társulat főmérnöke volt. Az ünnepélyes templomszentelést 1936. október 25-én Török Imre kisújszállási lelkipásztor-esperes és püspökhelyettes végezte. A Puszta Gyendán lakó református hívek nevében Horváth Gábor községi igazgató tanító emlékezett meg hálával és köszönettel az új templom felépüléséről.

A református templom harangjairól

A kis harang: ezt a harangot a templomépítés alkalmából testvérhölgy öntette elhunyt testvérük emlékére, nevezetesen Végess árpádné és Básthy Miklósné a fiatalon elhunyt testvérük Rege Károlyné Dr. Végess Ilona emlékére. 1936-ban öntötték a kis harangot, Slezák Rafael műhelyében, hangja: „c”, súlya 32kg., magassága 27cm., átmérője 39cm. Felirata: „Dr. Rege Károlyné-Dr. Végess ilona emlékére öntette Básthy Miklósné és Dr. Végess Árpádné 1936. Öntötte: Slezák Rafael.”

A középső harang: a harangot Waldeck Hubert főgondnok vette meg az Abádszaló-Abád-i gyülekezettől, és ajándékozta a pusztagyendai egyháznak. 1851-ben öntötték Egerben, Korenisch Márk műhelyében. Súlya 70kg., 35cm. magas, és 47 cm. az átmérője. Felirata: „Isten dicsőségére öntette a Tiszaabádi Református ekklézsia. 1851. Öntötte Korenisch Márk Egerben.” Waldeck Hubert ezt a harangot már 1928. április 19-én megvette és odaajándékozta a gyendai híveknek.

A nagy harang: a harangot a tiszaroffi és a tiszagyendai hívek közös adomáényaiból öntették 1936-ban Slezák Rafael műhelyében, hangja: „F”, súlya 105kg., magassága 41cm., átmérője 59cm. Felirata: „Tebenned bíztunk eleitől fogva, Uram”.

A tiszagyendai egyházrész önálló egyházközséggé 1958-ban alakult, ez alkalomból a Tiszaroffi Eggyházközség egy 29cm. magas és 11cm. átmérőjű hengeres ónkannát adományozott az újonnan alakult egyházközségnek, aminek az alja horpadt, és a sima oldalán a követező felirat szerepel: „Turkevei Czeglédi András a Rofi Szent Ekklesia in hez való vette Anno 1731.”

Forrás: egyházközségi archívum, kutatta: Szabó Richárd lelkipásztor Tiszaroff, 2023.11.29.